Wieloaspektowa i kompleksowa pomoc niepełnosprawnemu dziecku w okresie od 0. roku życia do rozpoczęcia nauki w szkole oraz jego rodzinie w ramach Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego (WOKRO) w naszej placówce

 

Kto może skorzystać z zajęć realizowanych w ramach WOKRO?

Dzieci od 0. roku życia do czasu rozpoczęcia nauki w szkole, u których występują wybrane schorzenia według ICD-10.

 

Jakie dokumenty upoważniają do skorzystania z zajęć realizowanych w ramach WOKRO?

Zajęcia w ramach WOKRO organizowane są na podstawie:

• opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka wydanej przez zespół orzekający działający w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2061),

• orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego,

• orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-rehabilitacyjnych

lub

• zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego u dziecka ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu

• lub innych dokumentów dostarczanych przez rodziców/opiekunów dziecka do wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego (WOKRO).

W przypadku braku ww. dokumentów, specjaliści zatrudnieni w WOKRO mogą dokonać rozpoznania w zakresie potrzeby objęcia dziecka i jego rodziny zajęciami.

 

Czy można przyjąć na zajęcia dziecko, które już uczestniczy w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju organizowanych w innej jednostce systemu oświaty?

WOKRO świadczący usługi dla dzieci z terenu danego powiatu może objąć wsparciem również dzieci, które realizują zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz.U. poz. 1635), na podstawie opinii wydanej przez zespół orzekający działający w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Zajęcia, które realizowane są w ramach działania 2.4. Programu „Za życiem” są zajęciami dodatkowymi. Oddziaływania terapeutyczne zapewniane dziecku muszą się uzupełniać, a nie powielać.

 

Czy do programu mogą zgłaszać się dzieci zagrożone niepełnosprawnością?

Placówki pełniące funkcję WOKRO mogą prowadzić zajęcia również dla dzieci zagrożonych niepełnosprawnością.

Dzieci zagrożone niepełnosprawnością to grupa dzieci, których rozwój (z różnych przyczyn) powinien być monitorowany i/lub wspomagany jeszcze w okresie prenatalnym oraz od pierwszych chwil po narodzeniu. Dzieci te wymagają szczególnej opieki w zakresie diagnozy i terapii oraz wieloaspektowej stymulacji wszystkich sfer rozwojowych.

 

W ramach WOKRO realizujemy zajęcia pedagogiczne, SI (integracji sensorycznej), terapii behawioralnej, logopedyczne (surdologopedyczne, neurologopedyczne), terapii ręki.

W ramach WOKRO w Filii Poradni w Lidzbarku realizujemy zajęcia terapii pedagogicznej i logopedycznej (surdologopedycznej).

Uwaga! Do programu mogą przystąpić dzieci tylko z terenu Powiatu Działdowskiego.